Haber Detayı

Koku, Aşk ve Cinsellik

Neden yenidoğan bir bebek annesinin kucağından alındığında ağlar ve huysuzlanır ? Annesinin kokusunu iyi tanıyan ve onunla bu koku aracılığıyla psikolojik bir bağ kuran bebek annesini, daha doğrusu annesinin kokusunu arar.

Çok evrensel ve müthiş bir iletişim vasıtası olan kokunun günlük hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Biz insanoğlu hayvanlar alemine göre iletişimde psikolojik ve sosyal açıdan çok gelişmiş olmakla beraber, iletişimlerimizde genellikle göz ardı ettiğimiz bir duyumuzu yoğun olarak kullanmaktayız. Bu, genellikle bilinçaltı olduğundan pek farkında değiliz. Davranışsal çalışmalarda kokunun iletişimde önemli rol oynadığı üzerinde durulmaktadır. Burun ve nefes almada sorunu olan kişilerde koku almada da sorunlar olmakta bu da yaşantımızda bazı kısıtlamalara sebep olmaktadır..
Biz insanlar, sadece koku ile kalmayıp, iletişimde odyovizuel duyularımızı ve sosyal birçok yeteneğimizi de kullanırız.

Koku, hayatımıza açıklanması zor ama gerçekten keyif veren bir anlam katar.
Koku dört ana davranış için önemlidir: gıdaların kokusunu alma ve tanıma, karşıdaki canlıyı tanıma, kendi yaşadığı bölgeyi tanıma-işaretleme ve cinsellik.
Köpeklerde çok gelişmiş olan koku duyusu bu hayvanların burunlarında bulunan koku organlarının yüzeyinin biz insanlara göre çok daha geniş ve bu alandaki koku reseptörlerinin sayısının çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Köpekler gibi güçlü koku duyumuz olsaydı, belki de çok uzaktan birbirimizi tanıyıp geldiğimizi haber alabilirdik. Bu, biz insanlar için rahatsız eden bir yetenek olur muydu ?

Vücudumuzdan salgıladığımız ve terle yayılan feromon adı verilen kokulu seks hormonları kadınları ve erkekleri birbirine çekici kılmaktadır.

Erkeklerde terle salgılanan androstenone isimli feromon özellikle taze iken kadınlarda çekici bir rol oynamakta tazeliğini kaybettiğinde ise itici ve istenmeyen olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda, kadınların ovulasyon dönemlerinde bu feromonlara karşı 10.000 kere daha duyarlı oldukları, menstruasyon dönemlerinde ise bu duyarlılığın azaldığı saptanmıştır. Bir diğer araştırmada ise bir grup kadın ve erkek tarafından giyilmiş olan T-shirtlerin çıkarılıp diğerleriyle karışık bir şekilde bırakıldıklarında her kadının kendi partnerinin giydiği Tshirt’ü kokusundan kolayca bulduğu saptanmıştır.

Erkeklerde yapılan araştırmalarda ise kadınların koltuk altı ve genital bölgelerinden terle karışık salgıladıkları feromonların her erkeği farklı şekilde etkilediği ve her erkeğin farklı vücut kokusu olan, farklı bir kadın tarafından cezbedildiği saptanmıştır.
Erkekler kadınların fertil dönemlerindeki vücut kokularını tercih etmektedirler.

Koku duyumuz sekste de gizemli bir rol oynar. Kokunun cinsel çekicilikteki yeri yadsınamaz.
Kadınların vücut kokuları erkeklerde penil kan akımını artırmakta ve penis ereksiyonunu hızlandırmaktadır.
Kadınlarda da bazı kokuların genital bölgelerine giden kan akımını azalttığı bunun da cinsel isteksizlik yarattığı bilinmektedir.

Doğadaki bazı kokuların da cinsel isteği artırdığı ve cinsel açıdan bireyleri daha duyarlı hale getirdiği saptanmıştır. Yapılan araştırmalarda da doğada yer alan 26 çeşit kokunun bu şekilde etkin olduğu saptanmıştır.
İlginç bir bulgu da; erkeklerin lavanta ve balkabağı turtası, do-nat kokusu ile uyarıldıkları da saptanmıştır.
Bundan esinlenen profesyonel parfüm yapımcıları da yıllardır karşı cinsi etkileyerek, karşı cinste hoş bir çekicilik yaratacak kokuların peşindedirler.
Bir topluluk içerisinde neden güzel kokan bir erkek ya da kadın bizleri çeker. Kokunun güzelliğinden öte, o kokunun kişinin vücut kokusu, yani salgıladığı feromonlarla birleşerek bizleri etkilemesi ve çekici olmasından kaynaklanmaktadır.
Maço erkeklerin görüntü ve davranışlarının yanı sıra ter kokularının da kadınları etkilediği bir gerçektir.
Tabii ki cinsellik burada ön plandadır.

Vücut kokusu ya da sizi rahatsız eden parfümü olan bir kadın ya da erkeğin yanında durmak istemezsiniz ve cinsel olarak ta onu arzulamazsınız. Burada biz insanoğlunun sosyal bir varlık olduğunu da bir taraftan hatırlatmak isterim.

Kadın ve erkeğin ikili ilişkilerinde bir elektriklenme ve kimya uyumundan bahsedilmektedir. Buradaki kimyasal uyumu koku oluşturmaktadır.
Neden bazı insanları arzularız bazılarını ise arzulamayız ?

Koku, bilinçaltı olarak bizleri yaşama ve dış dünyaya adapte eden, iletişimde önemli yeri olan bir duyumuz olarak bizi yönlendirmeye ve hayatın elle tutulamayan tatlarını algılamamızı sağlayamaya katkıda bulunan önemli bir duyumuzdur.

Hepinize yaşantınızda, hoş kokularla dolu günler diliyorum.