Baş – Boyun Kanser Cerrahisi ve Rekonstrüksiyonu

Kulak Kepçesinde (Auricula) Bazal Hücreli Kanser-Bazal Cell Karsinoma

Kulak kepçesi ve yüz cildinin en sık görülen malign (kötü huylu) tümörüdür. Kötü huylu olmasına karşın, yavaş büyüyen ve ilerleyen, çevreye lenfatik metastaz pek yapmayan ancak, lokal olarak büyüyen ve yayılan bir tümördür. Çevre cilde veya ileri evrelerde ciltaltı va daha derindeki kıkırdak ve kemik dokuya yayılabilir.

Ultraviolet ışınlarına (güneş ışınları) maruz kalan kişilerde, aşırı güneş ışını altında uzun süre kalan veya güneşlenen kişilerde ve sık solariuma girenlerde sık olur. Özellikle güneşten koruyucu kullanmak korunmada önemli yer tutar. UV ışınları uzun sürede hücre DNA’sını değiştirerek normal dokuların kanserli dokuya dönüşmesine sebep olur.

Ciltten hafif yüksek, pembe, kahverengi veya siyah renkli bir kabarıklık veya ülser görünümünde olabilir. Bu lezyon kendiliğinden kısmi düzelmeye uğrasa bile zamanla aynı yerde tekrarlayabilir. Elle tahriş edilirse kanayabilir.

Periodlarla kendiliğinden düzeldikten sonra sıklıkla tekrarlar.

Kesin teşhis ciltten yapılacak biopsi ile konur. Küçük lezyonlarda eksizyonel denilen, tümörün tamamını çıkartarak hem teşhis hem de tedavi yoluna gidilir. Tümörün sınırları önemlidir. Tümör sınırı temizse ameliyatı tekrar etmeye gerek yoktur. Sınırlar patolojik olarak pozitif ise daha geniş eksizyon gerekebilir.

Bazı olgularda kriyoterapi-kriyocerrahi adı verilen dondurma tedavisi uygulanabilir.

Tedavi yönteminin seçimine uzman doktor karar vermelidir.

Korunma

En önemli korunma yöntemi UV-güneş ışınlarından korunmaktır. Solarium’dan kaçınmak korunma için önemlidir. Direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalmamak, güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak düştüğü öğlen saatlerinde güneşte kalmamak, direkt güneş altında güneşlenmemek, gölgede kalmak önemlidir. Güneş ışınlarından koruyucu faktör içeren güneş kremleri kısmen koruyucudur. Bu tür krem ve losyonları kullanılması, güneş ışınlarından korunmada önemli yer tutmaktadır.

Cildimizde, iyileşmeyen bir ülserasyon, kabuklanma olan bir küçük yara varsa en kısa zamanda bir uzman hekime muayene olmakta fayda vardır.